Κατά την άφιξη μας στον χώρο του ΔΙΠΑΕ, τα τμήματα χωρίστηκαν ανάλογα με την ειδικότητα τους και με τη συνοδεία των καθηγητών οδηγήθηκαν προς τα αντίστοιχα τμήματα ενδιαφέροντος. Εκεί μας υποδέχτηκαν οι καθηγητές που ανέλαβαν την ξενάγηση και ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τον χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του αντίστοιχου πανεπιστημιακού τμήματος. Μετά από μια σύντομη εισαγωγική ομιλία με γενικές πληροφορίες για το κάθε τμήμα οι καθηγητές άνοιξαν τις εργαστηριακές αίθουσες διδασκαλίας όπου και έγινε παρουσίαση του εξοπλισμού που περιείχαν.  Η διάρκεια της κάθε ξενάγησης διήρκεσε περίπου μια ώρα.

Μετά το τέλος της ξενάγησης οι μαθητές μεταφέρθηκαν στο χώρο του εμπορικού καταστήματος One Salonica ώστε να περάσουν ευχάριστα το υπόλοιπο του χρόνου μέχρι την προκαθορισμένη ώρα επιστροφής.

Στο τέλος της εκδρομής οι καθηγητές συζήτησαν με τους μαθητές για τις εντυπώσεις τους από τους χώρους που επισκέφθηκαν. Οι γνώμες ήταν πολύ θετικές και μάλιστα αρκετοί μαθητές εξέφρασαν έντονα την επιθυμία να συνεχίσουν τις σπουδές τους στις σχολές που επισκέφθηκαν. Επίσης, κάποιοι από αυτούς, αναφέρανε  ότι ο χώρος του ΔΙΠΑΕ τους έδωσε κίνητρο να προσπαθήσουν περισσότερο για την επιτυχία τους στις εξετάσεις.

DIPAE2023