Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Μηχανολογίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Τομέα και 12 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας ανά εβδομάδα.

slide pliroforiki 1024x397

Τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Μηχανολογίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Μαθήματα  Ώρες
1. Στοιχεία τεχνικής θερμοδυναμικής - Εφαρμογές 3Θ+3Ε
2. Μηχανική - Αντοχή υλικών
3. Σχεδιασμός και περιγραφή στοιχείων μηχανών
4. Τεχνολογία μηχανολογικών κατασκευών - Εφαρμογές 2Θ+5Ε
5. Βασική Ηλεκτρολογία και εφαρμογές 2Θ+2Ε
6. Αγγλικά τομέα
  Σύνολο ωρών: 23 ώρες
  Θ: Θεωρία Ε: Εργαστήριο

Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ., αφού επιλέξουν μία από τις ειδικότητες που παρέχει ο Τομέας, παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων ΕιδικότηταςΟι ειδικότητες του Τομέα Μηχανολογίας που λειτουργούν στο Εργαστηριακό Κέντρο Κιλκίς είναι οι παρακάτω:

Είσαι μαθητής; Γιατί να διαλέξεις να σπουδάσεις στον Τομέα Μηχανολογίας;

Οι μηχανολογικές ειδικότητες είναι μια σημαντική λύση στις σημερινές δύσκολες συνθήκες επαγγελματικής αποκατάστασης και σε συνδιασμό με την παρουσία της βιομηχανικής ζώνης στην περιοχή της ΒΙΠΕ Κιλκίς, τις καθιστά περισσότερο ελκυστικές και απαιτητικές.

Επιπλέον μετά την αποφοίτησή σου και μέσω του θεσμού της μαθητείας μπορείς να αποκτήσεις πρακτική εμπειρία εργαζόμενος σε επιχειρήσεις του κλάδου αλλά και να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε αντίστοιχα τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κατόπιν συμμετοχής σου στις πανελλήνιες εξετάσεις.