Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων Τομέα και 12 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας ανά εβδομάδα.

Agriculture Image

Τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Μαθήματα  Ώρες
1. Αρχές αγροτικής ανάπτυξης
2. Περιβάλλον και γεωργία 1Θ+2Ε
3. Φυτική παραγωγή 2Θ+3Ε
4. Ζωική παραγωγή 2Θ+1Ε
5. Τεχνολογία τροφίμων 2Θ+2Ε
6. Αρχές αρχιτεκτονικής τοπίου 1Θ+1Ε
7. Στοιχεία γεωργικών εγκαταστάσεων & γεωργικά μηχανήματα 2Θ+1Ε
8. Αγγλικά τομέα
  Σύνολο ωρών: 23 ώρες
  Θ: Θεωρία Ε: Εργαστήριο

Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ., αφού επιλέξουν μία από τις ειδικότητες που παρέχει ο Τομέας, παρακολουθούν 23 ώρες μαθημάτων ΕιδικότηταςΟι ειδικότητες του Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος που λειτουργούν στο Εργαστηριακό Κέντρο Κιλκίς είναι οι παρακάτω:

Είσαι μαθητής; Γιατί να διαλέξεις να σπουδάσεις στον Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος;

geop1

geop2

Οι βάσεις των σχολών του Τομέα στις πανελλήνιες εξετάσεις.