Την Δευτέρα 04-12-2023 οι μαθητές της Β’ Τάξης του τομέα της Μηχανολογίας του 1ου ΕΚ Κιλκίς, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην ALUMIL που βρίσκεται στο Σταυροχώρι (στην βιομηχανική περιοχή του Κιλκίς).  Σε αυτή συμμετείχαν 31 μαθητές και 3 συνοδοί καθηγητές (Βακουφτσής Κων/νος, Καμέση Ευγενία, Χαρίσης Χρήστος του κλάδου ΠΕ82). Οι μαθητές είχαν την τύχη να γνωρίσουν από κοντά κάποια από τα τμήματα της παραγωγής της επιχείρησης όπως για παράδειγμα την γραμμή της διέλασης του αλουμινίου, την γραμμή της ηλεκτροστατικής βαφής του, την γραμμή σουμπλιχρωμίας για απομίμηση ξύλου και ειδικών εφέ, την γραμμή συναρμολόγησης θερμομονωτικών προφίλ , και φυσικά το τμήμα με τις γραμμές CNC, τις μηχανές κάμψης, τα πριόνια κοπής, και τις μηχανές διάτρησης που εντυπωσίασε τους περισσότερους μαθητές μας.

ALUMIL 2023